Nasi pacjenciMateriały do pobraniaMateriały do pobraniaWspierają nas

Kontuzjowany ząb

Kiedy ząb ulega kontuzji!

Może się to zdarzyć każdemu. Najczęściej do urazu zęba dochodzi podczas upadku, zabawy oraz uprawiania sportu. Duże zagrożenie stanowią wypadki komunikacyjne i pobicia.

 

Kto jest najbardziej narażony na kontuzję zęba?

Dzieci w okresie kiedy zaczynają raczkować i chodzić oraz w wieku 12 lat. Szczególnie dotyczy to chłopców w tym wieku. Najbardziej narażone są zęby przednie a kontuzji najczęściej ulegają siekacze szczęki.

 

Jakie są urazy zębów?

Zdarzają się złamania zęba, pęknięcia, zwichnięcia lub wybicia zęba.
Złamanie zęba to odkruszenie się jego części. Złamaniu może ulec korona zęba w obrębie szkliwa lub szkliwa i zębiny a także okolicy szyjki zęba. Może dojść do złamania z obnażeniem miazgi. Złamaniu może ulec również sam korzeń. O zwichnięciu zęba mówimy gdy zostanie on przemieszczony w obrębie zębodołu. Kiedy całkowicie zostanie wysunięty z zębodołu mamy do czynienia z wybiciem zęba. Urazom ulegają zarówno zęby stałe jak i mleczne, a ich skutkiem może być stała utrata żywotności miazgi zęba.

 

Zagrożenia

Niekiedy nawet po silnym urazie zęba, brak zauważalnych objawów kontuzji. Mimo to może dojść do obumarcia miazgi lub zaniku tkanek zębowych. Dlatego w każdej takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u dentysty. Konsultacja konieczna jest również w przypadku pojawienia się przebarwień, bolesności lub zwiększenia ruchomości zęba który uległ kiedyś urazowi.

 

Co robić gdy ząb uległ kontuzji?

Podczas urazu zębów bardzo duże znaczenie ma podjęcie natychmiast działania ratunkowego. Nie należy wpadać w panikę, a dziecko z urazem uspokoić i rozpoznać co się stało. Przy złamaniu i wybiciu bezwzględnie powinniśmy odszukać uszkodzony ząb.
Wybitego zęba nigdy nie chwytamy w okolicach korzenia. Delikatnie trzymając za koronę bardzo krótko przepłukujemy go pod bieżącą, zimną wodą. Następnie umieszczamy delikatnie w zębodole i unieruchamiamy poprzez zagryzienie chusteczki lub wacika. Jeśli samodzielna replantacja nie może być wykonana, ząb należy zabezpieczyć i udać się niezwłocznie do stomatologa.
Również odłamaną część zęba zabezpieczamy przed wyschnięciem i utratą żywotności zanim zdołamy dotrzeć do lekarza. Ząb bądź jego część należy przechować w naczyniu z solą fizjologiczną, płynem do soczewek, mleku, ślinie. Nigdy nie używamy do tego celu alkoholu, wody wodociągowej lub utlenionej. Zęba nie umieszczamy również w wilgotnej chusteczce lub waciku. Bardzo dobrym sposobem jest umieszczenie wybitego zęba lub jego odłamanej części w ustach przy policzku.
Nigdy też nie robimy replantacji zębów mlecznych. Ich ponowne umieszczenie w zębodole może uszkodzić zawiązek zęba stałego i wywołać komplikacje z jego prawidłowym rozwojem.
Bezpośrednio po urazie dziecko zazwyczaj znajduje się w szoku i nie odczuwa bólu. W tym czasie powinno się wykonać replantację wybitego zęba.
Przy urazach zębów bardzo dużą rolę odgrywa czas przystąpienia do leczenia. Przy wybitym zębie po 1-2 godzinach dochodzi do obumierania komórek ozębnej odpowiedzialnych za utrzymywanie zęba w zębodole.

 

Co zrobi dentysta?

Odłamaną część zęba przyklei specjalnym materiałem, a wybity ząb podda replantacji. Wykona kontrolne zdjęcie rtg. Następnie unieruchomi ząb na ok 14 dni by odbudowały się wszystkie tkanki utrzymujące go w zębodole. W dalszej kolejności będzie sprawdzał, czy ząb zachowuje żywotność, jeśli nie to zostanie on przeleczony endodontyczne (kanałowo). Przy niektórych złamaniach zębów może zajść konieczność ich odbudowy protetycznej lub całkowite usunięcie zęba i wykonanie implantacji zęba. Dlatego w leczeniu pourazowym zębów bardzo istotną rolę odgrywają wizyty kontrolne. Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń lekarza.
Pamiętaj: możliwości leczenia kontuzjowanego zęba zależą od tego co zrobisz!